Liitu uudiskirjaga
Teie nimi:
E-mail:
 
«
»

Järgmised sündmused Sündmuste arhiiv

 

 

 
Toimiv paarisuhe on auasi

     
 
Toimiv paarisuhe on tänapäeval auasi.

     
 
 
 
     
Kas siis paarisuhte koolitus on vajalik igaühele? Jah! Sest, kui su suhe on korras, siis on sul ka muud eluvaldkonnad korras.

Kui sina kuuled, et on võimalus minna paarisuhte koolitusele, siis mis mõtted sul tekivad? Mind see ei puuduta; mul pole sealt midagi õppida; see on niikuinii jama; see on „naiste“ värk;  äkki teised näevad ja mõtlevad, et mul on probleeme suhtes vm.  Täna kahjuks valitseb meie ühiskonnas veel palju selliseid mõtteid. 

Vastukaaluks sellele on aga aina rohkem paare valmis pöörama tähelepanu oma suhte heaolule. Miks mitte isegi öelda, et paarisuhte koolitus on kui suhte hügieeni eest hoolitsemine. Viimati koolitusel käinud paar  ütles, et nad kino asemel tulid seekord paarisuhte koolitusele, sest keegi pole neid armastama õpetanud. Miks ka mitte. Eeskujuks  kõigile! Kuid kas siis paarisuhte koolitus on vajalik igaühele, vähemalt kvaliteetne, pikaajalistel uuringutel põhinev koolitus?

Mäletan ise päeva, kui sain 18. Olin suur inimene lõpuks ometi. Tundus, et kõik maailma uksed on valla. Kuid avastasin ennast päris tihti mõtlemas, et kuidas see või teine asi käib, kuidas inimesed oma teadmised millegi kohta saavad? Arvasin, et kogemusest ilmselt. Läksin siis ka kogemuste rada, läksin mehele.  Nüüd tagasi vaadates tegin seda sellepärast, et nii tehakse. Ühiskonna norm ja surve. Kuigi see ei toiminud nii nagu olin oodanud, olin seal kaua aastaid, sest ma ei osanud teistmoodi.  Ma ootasin seda printsi valgel hobusel, kellega on kõik suhtes suurepärane ja elame koos elu lõpuni.
Aga oh üllatust, tegelikkus tõi piisaval hulgal erimeelsusi, lõhe suhtesse ja koos eksisteerimise korterinaabritena. Kas sellist suhet ma tahtsin? Ei. Aga ma ei osanud midagi muuta. Ma ei teadnud, et peale minu arvamuse tuleb kuulata ära ka kaaslase arvamust. Vähemasti ma arvasin, et ma kuulasin. Kuid nüüd, koolituselt tulles, saan öelda, et ma ei olnud parim kuulaja. Ma ei teadnud kuidas ülesköetud teemasid lahendada rahumeelselt ja turvaliselt. Ma ei teadnud, et kui suhte vundamendiks olevad alustalad pole tugevad, siis ei saagi sinna peale midagi ehitada. Ma avastasin, et suhtes olla on päris keeruline. Ja ma ei teadnud, et suhtega saab ja võib tööd teha. Ma ei teadnud et ka vaikimine on ebaturvaline. Ainus mis ma teadsin, et ma pole õnnelik. Ning suhtes olemise asemel keskendusin suhtes ellujäämisele. Ja ma tean, et ma pole olnud ainus, kel pole olnud oskuseid. Suurem osa meie ühiskonnast on käinud ühel või teisel moel sama rada.

Kust üldse meie ootused suhte osas pärinevad? Vaadates vanemaid ja soovides teha just nii või risti vastupidi. Ja see on ka kõik? Päriselt armastama ei õpeta meid keegi. Seepärast ka paljud suhted purunevad või lihtsalt vinduvad kas hea-naaberlikult või agoonias, sest ei ole teadlikkust, oskuseid armastamiseks. Läbi aja on paarisuhte koolitusel osalejad öelnud, et see õpe peaks kuuluma kooli lõpuklassi programmi. Et ei peaks elus õppima oma vigadest vaid teadliku inimesena ehitada üles tugev vundament oma suhtele.

Kui nüüd küsiks keegi minult, et miks ma valin minna paarisuhte koolitusele, siis sellepärast, et osata päriselt ka kohale jääda kriiside tulles ja neist ei pääse ükski suhe. Et erimeelsused pole inimeste sobimatus vaid lihtsalt eriarvamused, seda ma ei teadnud noorena. Kui sain teada, et suhtes olemist saab õppida, siis plaanisin võtta kõik, mis antakse.
Käisin läbi PREP-paarisuhte ja ka üksikosalejale mõeldud koolituse „Minu suhe on minu kätes“.
Koolituste läbimise järel oli mul absoluutselt teistsugune nägemus paarisuhetest. 2x2 päeva muutsid mu maailma uueks. Mitte miski polnud enam endine. Ma teadsin järsku vastust küsimusele, et kus ma olin puusse pannud oma suhtes. Ma polnud uskunud, et on midagi, mis annabki vastuse sellele. Kaks päeva on kui kvaliteetaeg iseendaga ja oma kaaslasega, suhte detailne uuring sellistest vaatenurkadest, kust sa tegelikult ka polnud enne oma suhet näinud. Õppisin ennast rohkem tundma. Õppisin kaaslasest aru saama. Õppisin mõistma ja olema turvaline kaaslane. Õppisin ühte teed kulgema koos kaaslasega.
Ja ma sain mitte ainult vastused oma küsimustele vaid peale teadlikkuse saamist, saad ka muutuseid sisse viia. See oli ilmselt parim hetk, kui teadvustasin, aga nüüd ma tean ja saan teha teistmoodi. Loomulikult tähendab see tööd oma suhte nimel, kuid vähemalt tööd, mis annab ka tulemust. Teise versiooni kohaselt, kui suhtes on erimeelsus kolime näiteks lahku mõneks ajaks ja vaatame kas asjad paranevad. No ega ikka ei parane küll lihtsalt niisama. Tööd suhte nimel teen ma tegelikult ju ka ise enda heaoluks. Miks ma siis ei peaks valima seda?

Koolituse lõpus käis mu peas ilmselt ka 100 korda MIKS. Miks ma seda varem ei osanud, miks seda keegi ei ole õpetanud. Ja just selle lausega lahkuvad tänagi osalejad koolituselt.   Inimene vajab pidevat arengut ja veidi mugavustsoonist väljaviivat stiimulit, et tunda rahulolu. Aegajalt käib suurem osa inimesi kuskil kursusel või koolitusel ennast arendamas.  Pole paare, kellel pole erimeelsuseid, pole inimesi, kes ei vajuks mugavustsooni suhetes, lastes rutiinil võimust võtta.  Kui sinu paarisuhe on korras, siis suudad sa teha vabalt tööd, sinu tervis on parem, sinu pere on õnnelikum ja ühtsem. Juba sellepärast, et osata õpetada oma lastele armastust tuleks ennast harida suhtealaselt.  See võib muuta sinu ja su laste heaolu. Mis on sulle oluline?

Mulle oli väga oluline aru saada, mida mina saan teha teistmoodi. Peale koolitusi mõistsin, kui olulist informatsiooni ma polnud varasemalt teadnud. Ja ilmselt sama ka kõigi teistega. Inimesed ei tea  seda, kuidas olla paarisuhtes. Ma tundsin sügavat soovi aidata viia see info võimalikult paljudeni ning aidata seeläbi olla rahulolevam ka teistel.  Ning siit algas ka minu teekond PREP-paarisuhte koolitajaks õppimisel. Tänaseks olen edukas koolitaja ning mul on suur rõõm viia olulist teadlikkust uute huvilisteni. Just läbi oma varasema kogemuse mõistan eriti selle olulisust.  Naudin oma tööd, naudin seda, kui inimesed saavad omandada väga kasulikku teadlikkust.

Kui sa õpid koolis oma ametit, et osata midagi, kui sa pesed/hooldad oma autot, et ta näeks parem välja ja ennetaks probleeme, siis miks ei peaks sa valima iseenda heaolu nimel paarisuhte koolitusel osalemist? Suhte kvaliteet on auasi.
 
 
Kristina Tamm
PREP-paarisuhte koolitaja
„Minu suhe on minu kätes“ koolitaja
Psühhoterapeut ja paarisuhte terapeut