Millega remondid sina oma suhteid

     
 
See lugu puudutab ka Sind.  Millega remondid sina oma suhteid, et mitte purustada ennast?
     
 
 
 
     


Suhte alguse aeg, kus õnnehormoonid sind tuimestavad on aeg, kus usud, et nüüd oled kohtunud selle ühe ja erilisega. Usud, et seekord selles suhtes küll probleeme ei tule. Kes meist läheb suhtesse selleks, et lahku minna? Ei keegi! Muinasjutud ju räägivad imelistest suhetest.

Reaalsus on aga midagi muud. Iga suhe läbib tõuse ja mõõnasid, küll kergemaid ja raskemaid. Pole kerge leida tasakaalu kodu ja töö vahel, saada hakkama rahaliste ja lastekasvatamise probleemidega, olla samal ajal korraga indiviid, partner, kui ka lapsevanem. Ikka ja jälle tekib tunne, et su partner ei mõista sind, tal on järsku nii teistsugune maailmanägemus ja ta räägiks nagu teist keelt.
Ja mida erinevamat keelt ta sinuga räägib, seda suuremaks läheb vajadus oma tõde kuulutada, panna partner enda keelt rääkima, teda muutma hakata. Võib-olla häält tõstes, võib-olla eemalduses, võib-olla ennast alla surudes või muid trikke kasutades. Seda kõike lootuses, et ta hakkab siis sind paremini mõistma ja sinu keeles rääkima. Kas see tegelikult  toimib? Kas saad selliselt seda mida tahad? Kas sinu suhtes on kasvõi üks asi, mis võiks olla teistmoodi või paremini?

Paremal juhul oled oma suhtega rahul, vaid mõned pisiasjad tahaks kohandamist. Kuid ühel hetkel sa võid ka tunda, et sa ei oska olukorda muuta või, et siin ei olegi väljapääsu. Kas mõtled, et te ei sobi ilmselt lihtsalt?  Kas oled mõelnud, et sa oled ju teinud kõik omalt poolt, kuid ta ei saa sinust üldse aru? Kas oled mõelnud, et te olete kasvanud lahku?  Või olete koos vaid laste või ühise kodu pärast ja mängite perekonda, elades samal ajal paralleelelu?  Või tunned sa, et ei oska lihtsalt seda elu suhete umbsõlme lahti harutada? Mehena on võib-olla sinu peast käinud läbi mõtet: ma olen oma suhtes läbikukkunud?

Peatu hetkeks ja mõtiskle, kas see kõik, kus sa hetkel oma suhetes oled, on see mida sa tahad?  Kas seal on midagi, mida sa tahad muuta?

Kui sa oleksid osanud muuta ja teha teistmoodi, oleksid seda juba teinud ilmselt. Kui sa pole loobuja, siis oled katsetanud juba erinevaid lahendusi. Võimalik, et oled ka lihtsalt siiski  alla andnud ja loobunud proovimast. Loobunud oma elust ja õnnelik olemisest. Lihtsalt tardudes olukordadesse, kus sa pole rahul, kuid mitte neid muutes. Või oled kohas, kus tõded, et midagi ei saa muuta.

Tihti arvatakse, et suhe on midagi sellist, mis kas on või ei ole, kas sobime või mitte, kas toimib või mitte. See on midagi, mis on iseenesest toimiv asi kahe inimese vahel ja see pole midagi sellist, mis vajaks vaeva ja tööd.
Kuid jällegi on reaalsus teine. Et hea suhe säiliks, selleks on vaja teha pidevat elukestvat tööd selle nimel. Suhet tuleb hoida ja hooldada kasutades õigeid tööriistu.

Mis juttu ma nüüd ajan, mõtleb ilmselt mõni. Jah, see on iga inimese valikute koht. Sa võid alati valida suhtes lihtsalt olla. Kuid võid valida ka suhtes rahul olla. Viimase saavutamine eeldab tööd suhtega. Eeldab tahet, teadmisi ja oskusi, mida koolis ei õpetatudki.  Eeldab palju teadlikkust endast ja suhtest üldse.  Suhe vajab hoolt, nagu sinu ostetud autogi. Sa viid ju ikka ja jälle teda hooldusesse ennetamaks probleeme. Miks peaks siis suhtega olema teistmoodi? Miks ei võiks seal ennetada probleeme või neid lahendada tõhusalt?

On aeg asuda oma suhtega tööd tegema, seda hooldama. Sa ju tahad olla oma suhtes õnnelik?

Et ennetada probleeme peab teadma, kust need alguse saavad. Probleeme saab lahendada kahel tasandil. On võimalik võtta ära kiirelt valu valuvaigistava rohuga või on võimalik vaadata ka sügavamale juure alla, mis selle valu põhjustas.
Kuna seniseks tehtud katsetused pole sulle võib-olla neid tulemusi andnud mida sooviksid, siis võid vajada olukorra lahendamiseks lisateadmisi. Me ei ole sündinud kõike oskavatena ja kõiketeadvatena. Sa võid lugeda eneseabi raamatuid ja pikka käänulist tõuse ja mõõnasid täis teed mööda jõuda tulemusteni. See pole üldse paha lahendus ju.

Meil inimestel on alati aga kiire. Me tahame, et asjad ja olukorrad saaksid lahendatud kohe ja nüüd. Selline soov on muidugi ebarealistlik unistus. Pikalt lõhutud asju ei saa teha tunni ajaga korda. Sul on siiski pikk elu ja sellega seoses suur kogemustepagas seljataga ja kõik see mängib oma osa sinu suhetes.  Soovi korral võivad aidata need umbsõlmed lahti harutada oma ala spetsialistid, kes teavad oma alast rohkem, kui teised. Nad aitavad leida edasist suunda.

Ise pean kõige tõhusamaks viisiks siin kogemuslikku intensiivset koolitust, kus saadud teooria avab silmi ja praktiliste harjutuste kohene läbitöötamine  näitab individuaalselt sinu vajadusi ja panust sinu suhtes. Selle abil saadakse väga hea reaalsusele vastav teadlikkus suhte vundamendist. Tugevale vundamendile saab ehitada aga hea maja. Paarisuhte koolitusprogrammist saad alati selliseid tööriistu, millest sa varem teadlik ei olnud ja mis aitab kinnijäänud kohtadest edasi. Need tööristad näitavad olukordi teise nurga alt. Seal  on uus võtmeid, mis aitavad seni suletuks jäänud uste avamisel. Seetõttu peangi isiklikult paarisuhte parandamiseks, hooldamiseks ja iseendast teadlikuks saamisel kõige ideaalsemaks paarsuhte koolitusi.  

Loll jutt tahaks nüüd mõned jälle öelda, selliseks asjaks ei ole vaja koolitusi, mina nii nõmedasse kohta küll ei lähe?! Tõepoolest, kõik asjad kõigile ei sobi. On täiesti loomulik, et mõni tunneb siinkohal tugevat vastupanu. Kuid iga vastupanu koht on see, mille all on peidus just need asjad, mis vajaksid läbi vaatamist.
Küsi endalt, et mida sa tegelikult kardad, mis sinuga seal võib juhtuda? Suurimaks hirmuks enamasti on see, et äkki läheb suhe hullemaks, praegu on veel enam vähem taluvuse piiril ja ei tahaks seda torkida. Päris loogiline mõte ja hirm. Kõik mis on uus ja teadmata on ju hirmutav. Kuid see on sinu kätes, milliseks su suhe peale seda muutub. Koolitus on selleks, et anda sulle head tööriistad, mitte selleks, et muuta suhet hullemaks. Kuid miski ei garanteeri, et peale koolitust suhe muutub.
Kui otsustad kitsaskohtades pead edasi liiva alla panna, siis muutub see muidugi halvemaks. Kui sa otsustad oma suhtega mitte tegeleda, siis ei muutu see kindlasti paremaks. Kui sa aga saad tööriistad, mis on pikkade aastate jooksul toimivaks tunnistatud, siis võid neid kasutada ja olukorda muuta sulle meelepärasemaks. See eeldab igal juhul otsuse ja vastutuse võtmist. Kui sa selleks valmis pole, siis tuleb jääda sinna kus oled. Vähemalt hetkel.

Inimese loomulik vajadus on areng. Selle teemaline koolitus ei ole sugugi vähemtähtis, kui erialaste teadmiste koolitused, müügikoolitused, tervise alased koolitused, finantsoskuste koolitused, enesearengu kursused, kelleõpped jm. Sa ju tunned aegajalt vajadust midagi juurde õppida? Kui aga pead paarisuhte teemalist koolitust nõmedaks ja häbiväärseks, mitte auks ja uhkuseks, siis küsi endalt, kui tähtis on tegelikult sinu jaoks su suhe? Sinu suhe peaks olema sinu jaoks esikohal. Sa oled  suhtes 24/7. Heast suhtes saavad alguse sinu töövõimekus, tervis ja heaolu. See on tõesti sinu valik, millisena sellesse suhtud, sest selleläbi lood sa ise enda igapäeva.

Kõrgema taseme Imago paarisuhte terapeudi ja koolitajana võin öelda, et kui keegi oleks mulle õpetanud neid oskusi suhte kohta juba koolis, oleksin ilmselt suhteid osanud võtta hoopis teistsugusena. Kahjuks tuli läbi oma valu ja kogemuste nendeni jõuda. Kuid tahan öelda, et kõike ei pea alati läbi valu õppima.

Koolitusel saad õppida mõistma individuaalselt iseennast partnerina, enda soove ja vajadusi, enda rõõme ja rahulolematusi, seda kuidas täiesti teist keelt rääkiva inimesega ühises suhtes koos õnnelik olla ja miks üldse te erinevat keelt räägite. Koolitus ei ole koht, kus hakatakse teiste ees oma suhte musta pesu pesema.  Seal õpitakse läbi teooria ja praktilise kogemise tööriistu, et ise koos kodus oma must pesu säravaks ja valgeks pesta.  Sul ei ole kaotada mitte midagi, kuid on võita enda igapäevane õnn.

Paljud usuvad, et paarisuhte koolitus on vaid neile, kellel on jamad. See on vale uskumus. Paarisuhte koolitus sobib kõigile. Neile, kellel veel pole jamasid, et oleks kergem neid ennetada.  Neile kellel on lahendamata kitsaskohti ja tahaks selle musta pesu puhtaks pesta. Ja neile paaridele, kes on otsustanud oma teed enam mitte koos jätkata, kuid sooviks uues suhtes enam mitte sama reha otsa astuda.  Iseennast võtad sa alati kaasa – igasse oma järgmise suhtesse. Paarsuhtes aset leidvad erimeelsused on sinu isiklikud lahendamata probleemid. Neid sa kannad endaga igal pool kaasas. Targem on vaadata nende alla ja need lahendada enne, kui edasi teele asuda soovid.

Oled siis koos praeguse partneriga või soovid teed jätkata uuega. Alati oled seal sina oma pagasiga. Võta see pagasi lahti ja vaata, mida sa kaasas kannad ja mida maha saad jätta, et liikuda kergema kohvriga edasi. Sellega kingid endale parema tuleviku. See on sinu elu.
Kui sul on head tööriistad saad neid alati igal vajamineval hetkel kasutada. On õige hoolitseda selle eest, et sinu suhte tööriista kohvris olevad tööriistaks toimiksid ja ei purustaks sind ennast.
 
Paarisuhte koolitusest saate lugeda rohkem SIIA vajutades.
 
Artikli koostas: Kristina Tamm
Imago kõrgema taseme paarisuhte terapeut ja koolitaja
 
     

Liitu uudiskirjaga
Teie nimi:
E-mail:
 
«
»

Järgmised sündmused Sündmuste arhiiv