Maailm iseendana I

     
 
Maailm iseendana I - loovuse vabastamise harjutused

     
 
Kujundas: Kristina Tamm
 
     

 


Töövihik annab võimaluse täita loovust ergutavaid harjutusi sinule meeldival, mustreid murdval ja uudsel viisil, ilma kriitikata ja häbita. See taas laiendab sinu kujutlusvõimet ja aitab samm haaval lukku pandud loovusel hakata uuesti vabalt voolama.

Eesmärk pole kiirus või ilu vaid täielik kohalolu ja sinu julgus olla omanäoline, eriline. Ja tähtis on, et saaksid hakata nautima loomeprotsessi. See tähendab oma sisemise kriitiku kõrvale panekut ja oma tehtud töödes erilisuse leidmist.

Läbi harjutuste hakkavad muutuma enesest loodud valed kuvandid ja maskid ning tekib võimalus leida iseennast.

JUHEND:

1. Vali sulle meelepärane tööleht ja täienda seda looval viisil. Reegleid pole.

Piirid on vaid sinu enda peas. Mida rohkem raamidest välja mõtled, mida rohkem astud välja oma senisest kogemusest, seda rohkem avaldub sinu loovus.

2. Seejärel täida ära kõrval lehel olev märkamiste leht. Kirjuta sinna, mida tundsid/tajusid/mõtlesid seda tööd tehes. Kas ülesanne oli sulle kerge? Kas julgesid olla raamidest väljas? Kirjuta, mis sulle meeldis sinu tehtud töö juures. Proovi kirjutada rohkem, kui kahe kolme sõnaga.

Loovus on igas olukorras kohanev dünaamiline tööriist. Loovus on eriline avatud ja paindlik eluviis ja annab vastuse küsimusele: "Kuidas edasi?"

Loovus on kaasasündinud loomuomadus, millel on alateadlikud juured ning see võimaldab meil põgeneda igapäevase stressi eest. Loovad lahendused on sinu fantaasia ja tunnete väljundid ning annavad elule tähendusrikkuse, vabaduse, leidlikkuse, erinevad üldkehtivast, on originaalsed. Vabas loovuses sa koged AHAA-d, FLOW tunnet, vabanemist, energia saamist ja rõõmu loomist.

Loovuse käivitamine on psühholoogiline protsess. Loovust soodustavaks teguriks peetakse võimalust ja vabadust valida, millist ülesannet täita ja kuidas seda teha. Inimene saab ise valida, mil viisil ta ülesande lahendab. Ei ole valet ega õiget viisi, ei ole vigu ega häbi. On vaid see mis hetkel tahab väljendamist just selliselt nagu hetkel seda inimene ise soovib.

Sellest, kui loov sa suudad olla, sõltub ka sinu oskus toime tulla raske (ka tupik) olukorraga ja emotsioonidega. Sellest sõltub sinu paindlikkus ja kohanemine maailmaga. Loominguline pool aitab leida lahendused keerulises olukorras.

Lapsed sünnivad uudishimuliku ja enesekindlana - avatud loova mõtlemisega ja on valmis kõike kogema ja looma. Nende ümber olev maailma hakkab sotsiaalsete ja hariduslike sõnumitega, keeldudega, käskudega, manitsustega, kiitustega ja laitustega, seda vabalt voolavat loovat mõtlemist lukustama. Hinnangud hukutavad ande. Muutub lapse enesekindlus, väheneb sisemine motivatsioon, tekivad  „vääruskumused endast“ ja loov mõtlemine läheb lukku. Mitteloov käitumine on elu jooksul õpitud.

Loovuse vabaks voolamiseks peab olema hea suhe iseendaga, ilma kriitiku manitsusteta:
eneseusaldus ja avatus – julgust erineda, et teiste arvamus ei loeks;

sallivus- hinnangutevaba, aktsepteerida ka teiste arvamusti;

kujutlusvõime – et unistada;

uudishimu – et avastada maailma;

aktiivsus – et oleks tahe asju ellu viia.

Lapsena erinevatel põhjustel lukku läinud loovust saab uuesti taas äratada ning taastada oma oskused ja anne. Kui loomise energia läbi tegevuse taas vabastada, siis saab vabalt sündida sinu unikaalne looming. Loovas tegevuses toimub uute närvirakkude vaheliste ühenduste loomine.

Töövihiku on loonud  psühhoterapeut ja enesearengu koolitaja Kristina Tamm.

 

Kujutle, kuidas loovus on läbi sinu voolav oja, mis varustab sind energiaga. See energia tuleb kuhugi suunata. Kui sa ei kasuta oja loovust, siis tekitad enda sees tammi, mis takistab sinu loomulikku loovuse voolu. Sinu elu on kogu aeg su looming. (C. Myss)

Loovus on meie elu tähenduskeskne allikas. Enamik asju, mis on huvitavad, on loovuse tulemus. Kui oleme loovad, tunneme, et elame täielikult. (M. Csikszentmihalyi)

Loovus on mõtlemise liikumine senikäimata radadel. ta on seisund, kus ununeb aeg ja ollakse hetkes, kus energiat ei anta ära, vaid saadakse juurde. Inimese vaimne areng jõuab uuele tasemele. (T. Kuurme)

Näidislehed:

 

Liitu uudiskirjaga
Teie nimi:
E-mail:
 
«
»

Järgmised sündmused Sündmuste arhiiv