Liitu uudiskirjaga
Teie nimi:
E-mail:
 
«
»

Järgmised sündmused Sündmuste arhiiv

 

 

 
Luba ma laenan su silmi

     
 
Luba ma laenan su silmi, et näha mida sina tegelikult näed

 

     
 
Foto: Kristina Tamm
 
     

Me loome ise endale probleeme teist inimest tõlgendades, uskudes, et kõik näevad maailma läbi sinu enda silmade.

Siin istub koos palju erinevaid inimesi. Palju erinevaid lugusi ja ootusi. Palju erinevaid vajadusi ja soove.
Mitte keegi neist ei näe maailma ühte moodi. Täpselt nii palju, kui siin pildil on inimesi, on siin ka erinevaid maailma nägemusi.

Iga PEA siin pildil räägib oma lugu, läbi oma silmade vaadatuna. See ei saa kunagi olla lugu tema naabertoolil istuva inimese peas. Mitte kunagi ei ole seal istuva kahe inimese kõik vajadused ja ootused täiesti ühesugused.

Üks asi millega inimesed eksivad ja omale suurel hulgal probleeme loovad on teiste inimeste tõlgendamine, ehk ma tean täpselt mida teine mõtleb, tunneb ja vajab.

Te ei saa iial seda täpselt teada. Te võite seda aimata. Kuid see aimamine ei ole alati kasuks. See ei ole asi, millega peaks uhkustama, et teate teise eest, sest te ei aimagi, kui palju selle *teadmisega" võib päriselt kahju luua. 
Teine inimene tunneb ennast täielikult armastatuna siis, kui ta saab seda mida ta päriselt ka vajab, mitte seda mida teie arvate, et ta vajab. 
Siia on maetud üks oluline turvalise paarisuhte võti. Ütle, mida sa soovid. Vaid siis saad seda saada. Ja küsi, mida sa tahad teada, ära mõtle oma peas lugusid selle kohta, kuidas võib-olla asjad on.

Ära räägi oma peas lugusid sellest, mis sinu arvates teine inimene teeb ja mõtleb. Need mõtted hullutavad sind ennast. Sest need ei vasta enamasti kunagi täielikult tegelikkusele. Küsi, mis teises inimeses toimub. Kuid küsi seda turvaliselt. Ja ole valmis ka turvaliselt kuulama, kui palusid rääkida.

Ja ära kunagi oota, et su partner näeb su mõtteid läbi. Tema istub su kõrval oma mõtetega. Oma vajadustega. Kui sa eeldad, et ta peaks seda teadma, siis jääd paljust ilma, mida vajad.

Ja kasvada saab vaid sinu rahulolematus, selle üle, mida sa ei saa. Mitte õnnetunne selle üle, et saad seda mida vajad, sest ütlesid oma vajadused välja.

Teine inimene pole selgeltnägija. Uskumus, et kui ta mind armastab, siis ta peaks teadma, et toeta sind sellel teel. Ta ei saa kunagi täielikult teada, kui sa ei räägi.

Me usume, et see mida näeme ja tajume, et just sedasama näevad ka kõik teised. Tegelikult näeb iga inimene maailma läbi oma silmade, mõtete ja kogemuste. Me unustame selle tõe pidevalt. Ja kakleme just sellepärast teistega iga päev, et nad ei näe asju, nii nagu meie. Kakleme sellepärast, et unustame, et teised näevad maailma läbi oma silmade. Kui selle tõe suudaksime meeles pidada, siis ei peaks me nii palju teise inimese peale ärrituma. Mõistes, et temal on mingis olukorras reageerimise põhjuseks OMA LUGU - läbi tema silmade.

Turvalises rääkimises peitub võti. Turvalises kuulamises peitub võti.
Küsi ja sulle antakse.

Turvalist kuulamist ja rääkimist saab õppida minu kursustel:
"Sa ei kuula mind üldse!" praktiline koolitus
"Teekond soovitud armastuseni" - töötuba suhtepaaridele
PREP-paarisuhte koolitus - täiskasvanute täiendõpe


Kristina Tamm