Liitu uudiskirjaga
Teie nimi:
E-mail:
 
«
»

Järgmised sündmused Sündmuste arhiiv

 

 

 
Suhteoskused

     
 
Suhteoskuseid   - mida oled õppinud sina suhete kohta?

     
 
 
 
     
Alustan artiklite seeriaga teemal suhteoskused. Räägin sellest, kui puudulikud meie oskused olla võivad, kui neid pole teadlikult õpitud ja mida tarka ja olulist saab suhete kohta juurde õppida.
Meie ise loome oma elu ja me saame valida selle luua kas terviklikuna või lasta voolul lihtsalt kanda sinna, kuhu see meid kannab.

Kas oled nõus sellega, et mingis asjas saada heaks, peab seda õppima? Keegi meist ei sünni ja ei kõnni. Kõike peame õppima sammhaaval ja mida rohkem on meil teadlikkust, siis aja jooksul saame saada heaks spetsialistiks. Õiged teadmised ja nende praktiseerimine, eesmärgile pühendumine ja tahe teevad meist meie oskustes asjatundja.

Kui hea asjatundja oled sina suhteoskuses? Kust oled omandanud sina teadmised suhtes olemiseks? Kui pühendunud sa oled suhte hoidmises? Ja kas sul on tahe seda parandada või arvad hoopis, et asjad peavadki nii olema, et elu ongi selline?

Igaüks meist omandab teadmised suhete kohta lapsena maailma ja eelkõige oma vanemaid ja hooldajaid jälgides. Laps arvab, et see mida ta näeb ongi tõde. Et nii elu käibki. On see pilt, siis milline tahes. Lapse jaoks on vanemad eeskuju.

Peatu hetkeks lugemisel ja mõtiskle tagasi oma elu üle lapsena. Mida sina õppisid lapsena suhete kohta? Millised olid suhted sinu ümber?  Mis võtsid sealt kaasa oma täiskasvanu ellu ja mida mitte mingil juhul ei tahtnud korrata?
Sa võtsid kaasa oma täiskasvanu ellu, seda mida sulle öeldi eeskujude  ehk täiskasvanute poolt. See tähendab, et sa võtsid kaasa nende inimeste tõe, kes olid ütlejad. Nii nagu nemad arvasid ja näitasid välja, mis on nende jaoks armastus. Aga sinu tõde ja sinu kaaslase tõde on tulnud erinevast perekonnast. Need on täiesti erinevad arusaamad.

Ja kui sa ei ole õppinud põhjalikult suhteoskuseid , siis võib olla keeruline selle kahe erineva tõega ühes ruumis elada ilma pahameelt ja valu kogemata. Miks sa ei saa oma partnerilt alati seda mida sa tahad? Sest sa ei tea võib-olla mõningaid väga vajalikke asju – suhteoskuseid. Ja kust sa seda teadma peaksidki? Koolis neid ei õpetata, ellu astudes kaaslasega neid kaasa ei anta. Olukorra saaks ju päris hästi lahendada, kui kaaslasega antakse kaasa temaga suhtlemise oskused. Paljud mured suhetes oleks olemata. Kahjuks pole sellist asja. Seega tuleb  elus justkui ise hakkama saada katseeksituse meetodil. On hea, kui need toimuvad, aga kas alati? Kas sina vajaksid tegelikult juurde väga kasulikke oskusi, et olla paremas suhtes?

Nii nagu söömine ja magamine on meie igapäev,, on ka suhted teiste inimestega meie igapäev. Ja kui jõuame tagasi alguse lõigu juurde, siis heaks asjatundjaks saadakse läbi teadmiste, praktika, pühendumise ja tahte. Osata suhetes olla hea on oluline oskus ja seda tuleb lausa eraldi õppida. 
Mina arvasin kunagi, et suhe on midagi, mis lihtsalt on. Kui suhe ei toiminud nii nagu mina oleksin tahtnud, siis proovisin parandada nende oskustega, mis mul olid, kuid ei saanud hakkama. Alles siis, kui elu suunas mind paarisuhte terapeudi ja paarisuhte koolitaja õpingute teele ja kõigi nende uute väga oluliste teadmiste juurde, mis on suhtes olemise vundamendiks, küsisin ma endalt, miks ma seda kõike enne ei teadnud. Tundsin siis, et nii palju olulist on meist elus mööda läinud, mille olemasolust me isegi ei tea. Ma ei teadnud päriselt ka nooruses, et suhtes olemist saab ja tuleb õppida. Suhe tundus üks loomulik elu osa, millele ei pea eraldi teadlikkust juurde saama. See kas on sinus või ei ole, see kas toimib või ei toimi. Ei midagi enamat, nii ma uskusin.

Inimesed ei tea, kui palju on tegelikult neil endil võimalik ära teha suhtes olles. Juba sinna minnes tegelikult. Ja kui oluline on osata suhte hoida. Arvatakse, et kui sa lähed suhteoskuseid õppima, siis kõik arvavad, et sa ei saa oma suhtega hakkama. Väga piinlik tundub selline oskamatus ja parem on seda mitte välja näidata teistele. Las elu kulgeb vaikselt oma rada ja kannab kuhu kannab. Ei mõisteta, et suhteoskustesse investeerimine on oma paremasse ellu investeerimine.
Loodan väga, et meie ühiskond liigub ükspäev ikkagi sinna suunas, et sellised koolitused viiakse koolide lõpuklasside kohustuslikesse programmides. Sest just seda on öelnud ka kõik minu suhteoskuse kursustel osalenud paarid, et miks seda juba koolis ei õpetatud.

Sea oma uue aasta eesmärgiks panna suhe esikohale oma elus ja sa oled palju rahulolevam. Saad kogeda palju suuremat täiuslikkust iseendana.

Miks ja kuidas seda kõike teha saaks, sellest räägin teile oma juba järgnevates artiklites.

Kristina Tamm